עדי הרפז - יחסים, הורות ומשפחה

החופשה המושלמת שלי (או: למה זוגיות טובה היא הבסיס להורות טובה...)

 


השנה 2006, היינו אז זוג צעיר ומאוהב, כל יום כל היום רצינו להיות ביחד, נהינו מהרגעים המשותפים שלנו , הכל היה חדש ומרענן ואחרי חצי שנה ביחד החלטנו מאוהבים ונרגשים לצאת לחופשה הראשונה שלנו יחד בחו"ל. מכל האפשרויות הקיימות החלטנו לנסוע לסקי, אני זוכרת את החופשה הזו כאילו היא הייתה אתמול, כמה התרגשתי לנסוע עם אהובי לחופשה כזו חורפית, רומנטית, מושלגת... נסענו לקלאב מושלם עם כל הפינוקים וידעתי כבר אז את מה שהוא עוד לא ידע – it's him and me forever !  (סליחה על הדבקיות אבל היי...היינו צעירים, זה מאפיין את התקופה , וזה היה מזמן :)

אני מגלגלת עכשיו בראש את הזיכרונות שלי מהחופשה ההיא ויכולה להרגיש ממש את התחושה של ההנאה הצרופה שחווינו. כ ל כ ך  נהנינו ביחד! החזקנו ידיים, אכלנו טוב, ישנו טוב, בילינו יחד בשיחות נפש מול האח הבוערת בלובי של הקלאב (כשהכל בחוץ מושלג וקרררר זה מחמם את הלב...) ,יצאנו בבקרים לשיעורי סקי וצחקנו מלא כשהחלקנו (יותר נכון כשאני החלקתי) על הטוסיק...נפילות של סקי הן הכי מצחיקות :)
 
היה לנו אחד את השנייה. וזהו. 
היינו רק אנחנו מול העולם. וזה היה ממלא ומרגש וכיף אמיתי.  
 
הימים עברו...מאז נסענו יחד לחופשות נוספות ומהנות לא פחות, אחריהן היה כבר ברור לנו שאנחנו מתחתנים ובונים את החיים שלנו יחד. 
ואז קרה לנו מה שקורה לרוב...  התחתנו, עם הזמן נולדו לנו שלושה בנים יפים ומתוקים להפליא, מתנת ה-מתנות של החיים האלו (תודה תודה תודה אלוהים!) אבל איתם יחד נולדו עוד 9,576,486 משימות (לכל ילד) וקצת שכחנו איך זה מרגיש להיות רק אנחנו...לבד! 
 
גילוי נאות, בדרך כלל אני לא כותבת המלצות,  אבל כשפנו אלי ממטרנה, שאני מכירה אישית את האנשים העומדים מאחורי העשייה בחברה הזו והם אנשים נפלאים שבאמת אכפת להם מאימהות, מתינוקות ומהמשפחות החדשות שנוצרות.  כשהם על ו עם הקמפיין המבורך שמעודד לצאת לחופשה (הנה הלינק לעוד מידע על קמפיין החופשה החלומית של מטרנה: www.materna.co.il/hofesh) וביקשו ממני לכתוב על החופשה החלומית שלי הסכמתי כמעט מיידית והנה לכם הסיבות :
 
א) אני שחרטתי על דגלי בפעילות MOMDAY  את המוטו "אמא טובה היא אמא שטוב לה!"  לכבוד הוא לי לספר לאימהות ולמשפחות על חופשות חלומיות ולעודד כל אמא לצאת לחופשה ולקחת פסק זמן לעצמה. זו שליחות בעיני לעודד אימהות להיטען באנרגיה כדי שיוכלו להמשיך לעשות את העבודה המבורכת הזו – להיות אמא! 
 
ב) טכנית, אפשר להכיל את אותו המוטו מהסעיף הקודם, בשינוי קליל,  על זוגיות :
"זוגיות טובה היא זוגיות שטוב לה"  (או שטוב בה...מה שתבחרו). ואם אפשר לקחת פסק זמן יחד עם בן הזוג – אדרבא ואדרבא – אני אהיה הראשונה לעודד זוגות להעניק לעצמם את הזמן הקדוש הזה (והוא קדוש, עוד רגע אני גם כותבת למה). עם זוגיות טובה ויציבה כל התא המשפחתי טוב ויציב. 
 
ג) האמת, נהיה לי חשק גם לחופשה! הרבה מדי זמן לא לקחתי זמן לעצמי (אני רק מסיימת עם מעבר דירה, כתיבת 5 עבודות לסיום שנה א בתואר שני, עבודה במשרה מלאה קליניקה וMOMDAY  ומקדישה זמן ל- 3 ילדים בחופשת הקיץ .....ואז יוצאת לי לחופשה עם אהובי  – מגיע לי! מגיע לנו! חובה עלינו!). 
 
אבל למה?  למה זה כל כך חשוב הזמן הזוגי הזה? למה חשוב כל כך להתייחס ליחסים הזוגיים שלנו? 
השגרה. 
השגרה קופצת עלינו, עוטפת אותנו מכל כיוון אפשרי, במשימות, במטלות, בדאגות הכלכליות, בהורות הטובה שלנו , בכל מה שאנחנו רוצים או שואפים לעשות כשכל יום דומה לקודמו:  אנחנו מתעקשים להתקדם, לעשות, להצליח, לגדל ילדים ולהשקיע הכל בטיפוח שלהם, אנחנו בונים ומטפחים את הבית שלנו, עושים הכל מהכל , ובסוף?  שוכחים אותנו! מזניחים את הביחד שלנו! 
הביחד ההוא שהתחיל את הכל, שהוא הבסיס האיתן לכל מה שבנינו יחד, שהוא הסיבה והתולדה של הבית, הילדים והעשייה הברוכה שלנו.
היחד הזה נזנח, נשכח, נדחק לקרן זוית, לפינה חשוכה... שכחנו אותנו בדרך. שכחנו לטפח אותנו. 

ובעבודה שלי כמאמנת משפחתית וזוגית ומדריכת הורים אני פוגשת יותר מדי זוגות שהזניחו את ה"ביחד" שלהם. הם כבר לא זוכרים מה הם אוהבים בבן הזוג שלהם, מה מצחיק אותם, מה מרגש אותם בו/בה,  מה הם אוהבים לעשות יחד (בלי קשר לילדים),  מה יש שם בבסיס של ה"ביחד" שלהם – הם שכחו. 

מי יכול להאשים אותם?
כל כך הרבה זמן לא תדלקו את המכונה הזו שנקראת זוגיות ובלי דלק היא פשוט לא יכולה לעבוד.
(** נסו לשאול את עצמכם את השאלות האלו לגבי בן הזוג שלכם...) 
 
כשפנו אלי עם הפרויקט המבורך הזה בחרתי להמליץ דווקא לצאת לחופשה זוגית (חופשות משפחתיות יש מלא וכל משפחה מקפידה לצאת לחופשות יחד, חופשה לבד או עם חברה בוודאי מטעינה מצברים אבל חופשה זוגית היא מכולן בעיני מעשירה ומקרינה לטובה על כל מה שסביבה – על מי שאנחנו, על הקשרים החברתיים שלנו, על המשפחה שלנו,  וכמובן על הילדים שלנו ).  
 
בחרתי להמליץ על חופשת סקי , רק כי לי הייתה חוויה כל כך רומנטית וחיובית שבכל פעם שאני נזכרת בה עולה לי חיוך ובא לי לחבק את אהובי חזק ולהחיות מחדש רגעים רומנטיים, קרובים וביחד כמו שחווינו בחופשה החורפית ההיא  אז... 
זוגיות טובה צריכה להמציא את עצמה מחדש כל הזמן, חוויות משותפות חדשות מייצרות עניין ותשוקה לחדש, מרגשות, נותנות אוויר לנשימה ומכניסות אנרגיה חדשה לקשר הטוב שעל בסיסו נבנה תא משפחתי שלם. 

זוגיות טובה היא גם הבסיס להורות טובה . שמתי לב שכשהזוגיות שלנו מרגישה טוב אז גם ההורות שלנו טובה יותר (בדוק! בטח שמתם לב גם אצלכם...). דבר תלוי בדבר, כשאני משקיעה בבן הזוג שלי אני כאילו משקיעה בי, כי שלו טוב, אז לי טוב...ואז טוב לנו! (ולהיפך כמובן) , מן מתמטיקה חכמה כזו של יחסים.

כשלהורים טוב בקשר ביניהם, הילדים מרגישים את זה, מרוויחים מזה והם יותר נינוחים, בטוחים, לומדים מהי אהבה, מהי נתינה, מהו קשר ומהם יחסים. הם מפנימים את המודל הזוגי מאיתנו ויוכלו לאמץ אותו לחייהם הבוגרים כשיגדלו (אז בכלל שווה להשקיע, לא?).
 
אני יודעת מה אולי עובר לכם בראש ? איך אני אשאיר אותם בלעדיי? מה יקרה להם? 
אוהו מה יקרה להם...אל תשאלו...יקרה להם המון – הם ייהנו!!! ייהנו מחופשת פינוק אצל סבא וסבתא, ירוויחו חוויות טובות משלהם בנפרד מכם  ויקבלו בסוף החופשה חזרה אליהם זוג הורים עם מצברים מלאים (עד לחופשה הבאה ) . 
 
ולמרות שיש מלא אפשרויות להעשיר ולטפח את הזוגיות בשגרה (לצאת לדייט באופן קבוע, לראות הופעות מוסיקה או סטנד אפ יחד, להחליט בפעם בחודש עושים משהו חדש יחד וכו'...), עדיין, אין תחליף לעצירת השגרה ויציאה לחופשה זוגית יחד!  אני לא מכירה זוג שעשה את זה ולא חזר "על ענן" (=מרומם נפש, שמח וטוב לב, מאושר, מלא אנרגיות). 
 
אז אני החלטתי שעם סופו של הקיץ, אני ואהובי נצא לחופשה רק הוא ואני...כי מגיע לנו! ומגיע לילדים שלנו שיהיה לנו אותנו יחד! 
 
ומגיע גם לכם ולילדים שלכם שתשקיעו בכם! 
 
 
שלכם

עדי